10 minut czytania

Wąskie gardło to problem, z którym boryka się wiele przedsiębiorstw o charakterze produkcyjnym. Stanowi ono najsłabsze ogniwo w organizacji i skutecznie ogranicza pełne wykorzystanie potencjału produkcyjnego danej firmy. Pojęcie to jest także kluczowym zagadnieniem związanym z procesami udoskonalania systemów produkcyjnych.

Podziel się tym artykułem na

Czym jest wąskie gardło w produkcji?

Wąskie gardło w produkcji – przyczyny

Powszechnie przyjmuje się, że wąskie gardło w produkcji jest spowodowane niedoborem takich zasobów, jak technologia lub pracownicy. Ogranicza ono wielkość produkcji i hamuje inne czynności w łańcuchu ściśle powiązanych ze sobą stanowisk. Może ono nawet doprowadzić do zahamowania produkcji. Często obejmuje działania, które trwają najdłużej i są przydzielone niewłaściwej liczbie zatrudnionych pracowników.

Wąskie gardło w produkcji – inne definicje

Wąskie gardło jest również postrzegane jako stanowisko o najniższych możliwościach produkcyjnych. Tego typu miejsce ogranicza przepływ towarów i materiałów, tworząc jednocześnie granice wydajności dla całego systemu produkcyjnego. Ponieważ wąskie gardło w produkcji wyznacza efektywność całego systemu produkcyjnego, bardzo często opiera się na nim harmonogram pracy tegoż systemu. Wąskie gardło może także spowodować problemy z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa na danym rynku oraz wytwarzaniem wysokiej jakości produktów.

Wąskie gardło w produkcji może powodować opóźnienia w procesie produkcji.

Poszukiwanie miejsc krytycznych

Co do zasady, stworzenie systemu produkcyjnego, który będzie zachowywał płynność pracy przy jednoczesnym realizowaniu standardów technologicznych, wymaga znajomości wydajności każdego ze stanowisk oraz określenia, które z nich stanowi wąskie gardło. Innymi słowy oznacza to, że w ramach odgórnie założonego planowania produkcji należy zlokalizować wszystkie wąskie gardła poprzez wyszukanie miejsc krytycznych. W tym celu skuteczną metodą może się okazać instrument, jakim jest controlling. Umożliwi on określenie zarówno rodzaju, jak i ilości występujących wąskich gardeł na wydziałach produkcyjnych. Dodatkowo dzięki niemu możliwe będzie szybkie oraz skuteczne zastosowanie ewentualnych środków zaradczych, przewidzianych dla danej części systemu produkcyjnego. Szczegółowe zlokalizowanie i określenie wąskich gardeł może się również okazać pomocne przy ustalaniu nowego, optymalnego programu produkcji.

Jak radzić sobie z wąskim gardłem w procesach produkcyjnych?

Analizując kwestię wąskiego gardła należy również pamiętać o tym, że wszelkie zmiany w zakresie zapotrzebowania na produkt lub zniwelowania powstałego problemu w konkretnej części systemu produkcyjnego mogą sprawić, że wąskie gardło może się przemieścić w inne miejsce. Jeśli jednak stwierdzimy, iż nie ma żadnych wąskich gardeł lub wszystkie zostały skutecznie zlikwidowane, można rozpocząć pracę nad systematycznym wzrostem i rozwojem efektywności produkcji. Warto w tym przypadku również pamiętać o tym, aby nie stworzyć kolejnych newralgicznych miejsc w całym procesie.
Dobrym sposobem na zwizualizowanie problemów związanych z wąskim gardłem jest zastosowanie systemu Kanban. Więcej o Kanban dowiesz się w tym kursie.

Zapisz się na szkolenie, aby dowiedzieć się więcej! Sprawdź ofertę szkoleń tutaj!

 

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

    Skontaktuj się z nami:








    Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
    ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
    KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
    Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
    Kapitał własny 250 000 PLN