Zasady wdrożenia
systemu
Motywacje związane z wdrożeniem znormalizowanego system zarządzania są bardzo różne – począwszy od wymagania kontrahenta, poprzez chęć uporządkowania procesów w organizacji, kończąc na marketingowym wydźwięku certyfikatu wdrożonego systemu. Niezależnie od tego, która z nich jest przyczyną chęci wdrożenia systemu, jak również niezależnie od tego z jakim systemem mamy do czynienia, branżą w której działa firma i jej wielkością, realizując wdrożenie systemu kierujemy się 3 podstawowymi zasadami:
1. Ukierunkowanie na biznes – wyznajemy zasadę, że to system jest dla firmy, a nie firma dla systemu. Wdrażane rozwiązania mają zapewniać firmie wartość dodaną i być w 100% praktyczne.
2. Minimalizm dokumentacyjny – często słyszy się głosy, że ISO to niepotrzebna papierologia. Jest to wynikiem błędnego podejścia do tworzenia systemu. Systemy budowane przez LUQAM stawiają na sprawdzone rozwiązania, które na trwale wpisują się w kulturę organizacyjną firmy i nie oznaczają setek nieużywanych dokumentów.
3. Maksymalne możliwe wsparcie Klienta – w ramach wdrożenia systemu trzeba zmierzyć się ze specyficznym językiem wymagań normy, wyborem jednostki certyfikującej, audytami wewnętrznymi, przeglądami zarządzania i mnogością innych, często nieznanych wcześniej Klientowi zjawisk i działań. Rolą LUQAM jest przeprowadzenie Klienta przez ten proces w taki sposób, by wdrożenie nie oznaczało jedynie udzielania rad, ale wspólną pracę z Klientem nad wypracowywaniem odpowiednich rozwiązań.
Lista wdrażanych
standardów
Skontaktujemy się z Tobą
Etapy wdrażania
systemu:
Etap I
Diagnoza sytuacji
Służy poznaniu specyfiki organizacji i stopnia spełnienia wymagań danego standardu w dniu auditu wstępnego.
Etap II
Szkolenia
Umożliwiają późniejsze komunikowanie się z zespołem wdrożeniowym językiem normy.
Etap III
Konsultacje wdrożeniowe
Obejmują najważniejszą część wdrożenia tj. tworzenie i standaryzację nowych rozwiązań, tworzenie dokumentów systemowych, instruktaż sposobu tworzenia zapisów, interpretację wymagań danego standardu i ich implementację w organizacji.
Etap IV
Audity wewnętrzne
Nadzór nad przebiegiem auditów wewnętrznych / realizacja auditów przez konsultanta LUQAM.
Etap V
Działania poauditowe
Obejmują podsumowanie auditów wewnętrznych, realizację przeglądu zarządzania i finalne przygotowanie firmy do auditu jednostki certyfikującej.
Dodatkowe etapy:
Etap A
Warsztaty wdrożeniowe
Są to dodatkowe aktywności związane z szeregiem wymagań technicznych lub specyficznych wymagań organizacyjnych danej normy (np. warsztaty APQP, FMEA, PPAP, SPC, MSA dla IATF 16949, identyfikacja aspektów środowiskowych dla ISO 14001).
Etap B
Integracja systemów
Jest realizowana, gdy wdrażany system jest kolejnym systemem wdrażanym w organizacji, po to, by systemy funkcjonowały wspólnie, co ułatwia zarządzanie nimi i obniża koszty.
Etap C
Dodatkowe szkolenia
Realizowane np. po to, by wyszkolić grupę auditorów wewnętrznych w organizacji.
Etap D
Udział w certyfikacji
Jest realizowany np. gdy konsultant LUQAM pełni rolę pełnomocnika wdrożonego systemu.
Naszym klientom
służymy także:
– nieodpłatną pomocą przy wyborze odpowiedniej jednostki certyfikującej,
– pomocą osobie, która będzie zarządzała systemem (szkolenia, wsparcie konsultacyjne),
– przejęciem zarządzania wdrożonym systemem w formie outsourcingu.