10 minut czytania

Statystyczna kontrola procesu polega na stabilizacji kontrolowanego procesu z zastosowaniem metod statystycznych.

Podziel się tym artykułem na

SPC, czyli statystyczna kontrola procesu

Co daje nam statystyczna kontrola procesu i jak działa?

SPC ma prowadzić do redukcji liczby zmian w procesie. W ten sposób możliwa jest lepsza kontrola procesu oraz poprawa jego jakości.

Najważniejszym narzędziem stosowanym podczas statystycznej kontroli procesu są tak zwane karty kontrolne Shewharta. Służą one do monitorowania procesu w czasie jego trwania. Karty umożliwiają zastosowanie obiektywnych kryteriów oraz odróżnienie i uwzględnienie naturalnej zmienności parametrów od wydarzeń nielosowych – przy pomocy metod statystycznych. Dzięki kartom kontrolnym Shewharta możliwe jest również kontrolowanie przesunięć wartości średnich.

Podczas monitorowania procesu na karcie umieszcza się kolejne punkty, dotyczące najważniejszych dla procesu wartości. W sytuacji, gdy zostaną zauważone zmiany w wartościach średnich, osoba, która prowadzi kartę kontrolną, może w odpowiedni sposób zareagować. Daje to możliwość korekty procesu w celu uniknięcia produkcji elementów niezgodnych z założeniami produkcyjnymi. W ten sposób karty kontrolne Shewharta pozwalają na zmniejszenie ilości odpadów, co w dłuższej perspektywie pozwala poprawić efektywność procesów.

Statystyczna kontrola procesu w historii jako idea Shewharta

SPC zostało spopularyzowane w latach 80. Choć początki statystycznej kontroli procesu sięgają początków XX wieku. W 1924 roku Walter Shewhart z Bell Telephone Laboratories w Stanach Zjednoczonych zaprezentował statystyczne metody kontroli, stworzone z myślą o poprawie jakości produkcji. Początkowo pomysły Shewharta nie spotkały się z dużym zainteresowaniem,. Jednak po II wojnie światowej SPC zainteresowało japońskich przemysłowców. W latach 50. Japonię odwiedził kontynuator idei Shewharta, William Deming. Na podstawie wykładów Deminga Japończycy uznali tę metodologię za interesującą, a kilka firm zdecydowało się na jej wdrożenie. A efektem tego wdrożenia była poprawa wydajności oraz jakości procesów (a co za tym idzie – produktów) na przestrzeni kilku miesięcy.

SPC stało się ważnym czynnikiem wpływającym na japońską przewagę w powojennej rzeczywistości gospodarczej. Między innymi dzięki starannej kontroli, odpowiedzialności każdego członka organizacji, zastosowaniu najlepszych metod i maszyn oraz zastosowaniu wiedzy na najniższych poziomach produkcji, możliwe stało się tworzenie produktów wysokiej jakości. W latach 80. metodologią Deminga zainteresowały się również zachodnie przemysły.

Obecnie statystyczna kontrola procesu wykorzystywana jest na całym świecie, w różnych branżach. Dlatego warto znać narzędzia statystyczne, pomocne przy doskonaleniu procesów. Jeśli chcesz nauczyć się kontrolować i doskonalić procesy za pomocy metod statystycznych – weź udział w innowacyjnym szkoleniu Six Sigma Green Belt!

SPC pozwala między innymi zwiększyć satysfakcję klientów, ustalić stały, wysoki poziom jakości, zwiększyć motywację pracowników i wydajność oraz zmniejszyć koszty i ewentualne straty. Sprawdź również ofertę szkolenia SPC/MSA!

Podziel się tym artykułem na

    Skontaktuj się z nami:








    Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
    ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
    KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
    Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
    Kapitał własny 250 000 PLN