8 minut czytania

Pojęcie Just In Time jest szeroko stosowane jako zwrot mający na celu określenie sposobu dostarczania wyrobów gotowych do klienta. Samo określenie oznacza dostarczenie odpowiedniego asortymentu w odpowiedniej ilości i o odpowiedniej jakości dokładnie na czas, jednak kryje się pod tym pojęciem cały system z wieloma powiązanymi elementami.

Podziel się tym artykułem na

SMED jako podstawa do budowania systemu Just in Time

SMED – jaki jest jego związek z systemem Just in Time?

Just in Time (w skrócie JIT) to jeden z elementów stanowiących o zdolności dostawcy do bycia elastycznym na zamówienia klienta. Oznacza to gotowość na wyprodukowanie i dostarczenie w krótkim czasie danego asortymentu do klienta w niewielkiej ilości, czyli tak, aby nie tworzyć zapasów, które w rzeczywistości są stratą (z jap. MUDA – więcej o stratach dowiesz się tutaj). Wymusza to konieczność produkcji tzw. krótkich serii.
Przestawienie procesu produkcyjnego z cyklu długiej serii na cykle krótkoseryjne, oczami osoby zarządzającej zasobami i linią jest zmianą niełatwą do zaakceptowania. Jednym z głównych powodów niechęci do zmiany będzie zwiększona ilość tzw. przezbrojeń. Aby linia produkcyjna „polubiła” przezbrojenia konieczna jest optymalizacja tego elementu procesu. Aby ograniczać czas przezbrojenia należy posiłkować się narzędziem znanym jako SMED.

SMED – Single Minute Exchange od Die – Wymiana narzędzia w ciągu jednocyfrowej liczbie minut

Korzyści wynikające z wprowadzenia Single Minute Exchange od Die

  • Zwiększenie stopnia wykorzystania maszyny,
  • Większa elastyczność w możliwości realizacji zamówień klienta,
  • Zmniejszenie ilości błędnych przezbrojeń,
  • Zmniejszenie ilości defektów wynikających z rozruchu maszyny,
  • Zwiększenie bezpieczeństwa operatora na stanowisku,
  • Zmniejszenie kosztów przezbrojenia (ilości zużytych materiałów eksploatacyjnych i komponentów) poprzez zmniejszenie stopnia skomplikowania przezbrojenia,
  • Zwiększenie wszechstronności operatorów.

Nie wszystkie procesy mogą osiągnąć jednocyfrowy czas przezbrojenia. Nazwę Single Minute Exchange of Die zawdzięczamy autorowi metody – Shigeo Shingo, któremu udało się zredukować czas przezbrojenia prasy w firmie Toyota z 1 godziny 40 minut do 3 minut. Po uzyskaniu tego wyniki Shigeo Shingo opracował metodę, której zastosowanie w sposób usystematyzowany pozwalało uzyskiwać redukcję czasu przezbrojenia również w innych procesach.

Narzędzie SMED oparte jest na 3 krokach, które określają poznanie strat w przezbrojeniu, analizę zaobserwowanych strat oraz przygotowanie propozycji zmian technicznych oraz organizacyjnych.

Podejście do SMED musi charakteryzować się:

  • Konsekwencją,
  • Zmysłem obserwacji powiązanym z innowacyjnością,
  • Otwartością na wszelkie zmiany.

Zmiany powinny być wdrażane metodą step by step, poczynając od tych najmniej kosztownych kończąc na poważnych zmianach i rozwiązaniach technicznych. Wprowadzenie SMED na gniazdach i liniach produkcyjnych pozwala uwierzyć w sukces podejścia JIT, gdyż jest to pierwszy z elementów, który zasadniczo ułatwi jego stosowanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat koncepcji SMED? Zapisz się na szkolenie lub weź udział w programie SMED Challenger.

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

    Skontaktuj się z nami:








    Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
    ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
    KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
    Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
    Kapitał własny 250 000 PLN