Po co budować system reagowania na problemy (Quick Reaction System)?
Przede wszystkim nie można zajmować się wszystkimi problemami jednocześnie. Nie można również definiować odpowiedzialność za problem w przedsiębiorstwach o niezbyt przejrzystej i rozbudowanej strukturze organizacyjnej. W takich sytuacjach konieczne jest zbudowanie systemu umożliwiającego podział problemów oraz odpowiedzialności. Takim systemem jest Quick Reaction System (QRS).
Problemy wymuszają na menadżerach przeprowadzenie analiz przyczynowo-skutkowych, w celu znalezienia źródła problemów i podjęcia adekwatnych działań w celu ich usunięcia.
Analizy przyczynowo-skutkowe możemy podzielić na:
-
- Związane z klientem (analiza reklamacji, analiza zwrotu gwarancyjnego).
- Wewnętrzne (analiza defektu, analiza wypadku, analiza przestoju, analiza mikrozatrzymań).
Quick Reaction System wprowadza hierarchię rozwiązywania problemów począwszy od poziomu operatora i mistrza, poprzez specjalistów, a kończąc na istotnych problemach rozwiązywanych przez management.
Całość systemu opiera się na podejściu Genba, Genbutsu, Genjitsu. Podejście to kształtuje postawę każdego pracownika w posługiwaniu się danymi faktami, jak również logicznością analizy. Nieodzownymi elementami systemu są podstawowe narzędzia, takie jak 5xDlaczego oraz opis problemu 5W i 2H, które pozwalają wprowadzać etapy rozwiązywania problemu. System ten oparty jest na działających systemach QRQC (Quick Response Quality Control) w różnych koncernach na świecie. Więcej o systemach QRQC przeczytasz tutaj.
Koncerny z w pełni działającymi systemami QRQC (występujące przykładowo w firmie VALEO czy FAURECIA), gdzie systemy te są udoskonalane oraz promowane wśród swoich dostawców, celem zbudowania jednego zintegrowanego systemu komunikowania o problemach oraz metodach ich rozwiązywania znajdują coraz więcej zwolenników.
Zalety wdrożenia systemu QRS:
-
- Podział odpowiedzialności za rozwiązywanie problemów na różnych szczeblach zarządzania.
- Wybór priorytetów wg ustalonych zasad jasnych dla całej organizacji.
- Zwiększenie szybkości reakcji na istotne problemy.
- Pozwala poprawić komunikację odnośnie istotnych problemów organizacji oraz metod ich rozwiązywania.
- Zwiększenie zaangażowania operatorów oraz mistrzów zmianowych w proces eliminacji podstawowych problemów z bezpieczeństwem, jakością i stratami produkcyjnymi.
- System oparty na danych i faktach począwszy od definiowania problemu a skończywszy na przyczynach źródłowych.
- Mocne zaangażowanie managementu w rozwój i nadzorowanie sposobu rozwiązywania problemów.
- Promowanie On Job Training jako jednego z elementów transferu.
Zapisz się na szkolenie i dowiedź się więcej o wdrażaniu i funkcjonowaniu Quick Reaction System. Sprawdź ofertę szkoleń LUQAM!