12 minut czytania

Zarządzanie informacją w przedsiębiorstwach z branży konstrukcji stalowych to temat warty uwagi. Sprawdź jak poprawić system informacyjny w swojej organizacji.

Podziel się tym artykułem na

Informacje w branży konstrukcji stalowych

Nowoczesne rozwiązania w branży konstrukcji stalowych

Oprogramowanie, które obsługuje i zarządza wszystkimi maszynami CNC w przedsiębiorstwie jest istotnym czynnikiem decydującym o wydajnym użytkowaniu zaawansowanych obrabiarek. Nawet jeżeli firma ma tylko jedno tego typu urządzenie, często może okazać się, że system dostarczany wraz z nim może nie wystarczać do efektywnego zarządzania produkcją.

Coraz więcej przedsiębiorstw z branży konstrukcji stalowych inwestuje w automatyczne linie do cięcia i wiercenia profili stalowych. Są to zaawansowane maszyny sterowane numerycznie, które po załadowaniu przez operatora odpowiedniego materiału oraz po wczytaniu programu wykonują operacje cięcia i wiercenia. O przewadze tych maszyn nad klasycznymi, sterowanymi ręcznie piłami oraz wiertarkami stanowią m.in. skrócenie czasu obróbki, redukcja ilości błędów czy zmniejszenie obciążenia czasowego operatora. Ponadto wiercenie może się odbywać równocześnie dla wielu osi. Wiele firm stosuje także tzw. rolotoki, które służą jako automatyczne podajniki na maszynę. Dzięki nim operator nie musi używać suwnicy do przenoszenia profilu stalowego. Pozwala to na integrację procesu produkcyjnego poprzez połączenie wielu maszyn numerycznych w jeden ciąg, tak aby materiał załadowany na wejściu linii produkcyjnej samoczynnie opuszczał halę produkcyjną po całkowitej obróbce.

Pliki DSTV

Na rynku istnieje wiele producentów tego typu urządzeń. Najpopularniejsze produkowane są przez firmy takie jak Kaltenbach, Peddinghaus, Voortman, Ficep. Pomimo różnic technologicznych maszyny te mają ważną cechę wspólną – obsługę tzw. plików DSTV (Deutsche Stahlbau-Verband). Są to pliki tekstowe generowane zwykle przez biura projektowe w takich programach jak: Tekla, Advance Steel, ProSteel, BoCad itp. zawierające wszystkie niezbędne informacje do wykonania wyrobu/półwyrobu ze stali hutniczej. Przykładowo projektant projektujący konstrukcję stalową, może wyeksportować plik .NC (najczęściej stosowane rozszerzenie pliku DSTV) dla każdej części składowej tej konstrukcji.

Dzięki takiej standaryzacji możliwe jest jednoznaczne odczytanie przez każdą tego typu maszynę, jaki rodzaj profilu stalowego należy załadować oraz jakiej obróbce należy go poddać. Poza rodzajem, długością profilu oraz jego otworami w plikach. NC można również zapisać informacje takie jak: gatunek stali, znakowanie, wskazówki dla spawacza, ilość potrzebnych sztuk, nr zlecenia produkcyjnego itd.

Bez oprogramowania ani rusz

Łatwo można sobie wyobrazić ilość obrabianych detali w średniej wielkości przedsiębiorstwie z branży konstrukcji stalowych. Setki części przyporządkowanych różnym zleceniom produkcyjnym, ciętych zarówno z całych, hutniczych sztang (15, 12 lub 6 metrów), jak i z pozostałości po innych zleceniach. Zarządzanie tak dużą ilością plików bez odpowiedniego oprogramowania może spowodować błędy na produkcji, mieszanie części między zleceniami oraz nieoptymalne wykorzystanie materiału na magazynie.  Jeżeli firma posiada lub planuję zakupić kilka maszyn CNC, problemem może okazać się odpowiednie obciążanie wielu z nich tak, aby ograniczyć przestoje produkcyjne i zachować maksymalną wydajność.

Program STRUMIS

Pomocą w tego typu sytuacjach jest program STRUMIS. To wiodące i najbardziej zaawansowane oprogramowanie do zarządzania informacją w przedsiębiorstwie z branży konstrukcji stalowych dostępne obecnie na rynku. Producent, firma AceCad, dostarcza sprawdzony, przyszłościowy system, który pomaga przy redukcji kosztów ogólnych, likwidacji powielania pracy oraz odpadów materiałowych, umożliwiając znaczące oszczędności kosztów i czasu. Jednym z wielu czynników wyróżniających ten system spośród innych jest możliwość odwołania się do modelu 3D wycenianej/realizowanej konstrukcji w dowolnym momencie dzięki wbudowanemu dodatkowi BIMReview.

Zarządzanie plikami .NC oraz maszynami CNC 

Poza wieloma modułami i funkcjonalnościami STRUMIS jest narzędziem do zarządzania plikami .NC oraz maszynami CNC przy produkcji konstrukcji stalowych. Pierwszym etapem, który pozwala uporządkować pliki .NC jest możliwość ich importu do listy strukturalnej, wygenerowanej także w programie do projektowania i zaimportowanej do STRUMIS. Wbudowana aplikacja StruCNC pozwala na podgląd i edycję tych plików w razie pojawienia się błędów projektowych lub rewizji. Kolejnym etapem jest tzw. nesting. Jest to optymalne rozmieszczanie części na całych lub odpadowych sztangach. Wbudowany w STRUMIS silnik rozkładu sprawdza dostępne sztangi (zarówno w hutniczych długościach, jak i pozostałości z innych zleceń). W przypadku niewystarczającej ilości automatycznie generuje zapytania ofertowe do wybranych dostawców tak, aby wartość zamówienia była możliwie najmniejsza. Wykorzystując pliki .NC, silnik rozkładu może obrócić cięte na ukos elementy. Dzięki temu odpady są minimalne.

Stworzony w ten sposób rozkrój może zostać wygenerowany dla operatorów pił ręcznych w formie wydruku. Dla maszyn CNC generowany jest plan cięcia w formie czytelnej dla oprogramowania maszyny – do źródłowych plików .NC dopisywany jest nr zlecenia, ilość sztuk na rozkroju itp. A następnie generowany jest plik o rozszerzeniu .BA zawierający informację o kolejności cięcia, kątach oraz lokalizacjach przetworzonych plików .NC.

Wczytując plik .BA na maszynę, operator sprawdza poprawność importu, a następnie ładuje materiał i rozpoczyna cięcie. Tego typu metoda pracy eliminuje czasochłonne uzupełnianie na maszynie danych takich jak: zlecenia, nr programu, rodzaj profilu, długości detali, znakowanie detali czy ilości sztuk. W ten sposób wpływamy na redukcję strat.

Pozwala to na redukcję liczby błędów powstałych w początkowym etapie produkcji oraz czasu przygotowania dokumentacji produkcyjnej. Dodatkowo STRUMIS zachowuje wytop/atest stali, z której cięte są części. Pozwala to na wygenerowanie zestawienia dla odbiorcy (z jakich wytopów wykonana została konstrukcja), a dokumenty atestów przesłane są jako załączniki. 

Nowoczesne rozwiązania w branży konstrukcji stalowych oferuje STRUMIS

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

    Skontaktuj się z nami:








    Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
    ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
    KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
    Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
    Kapitał własny 250 000 PLN