Czym jest PPAP?
PPAP to skrót pochodzący od angielskiego terminu Production Part Approval Process, który w języku polskim oznacza „proces zatwierdzania części do produkcji”. Proces ten dotyczy produkcji seryjnej i ma zastosowanie w branży motoryzacyjnej. Źródłem PPAP jest amerykański system jakości QS-9000. Procedury procesu zatwierdzania części do produkcji zostały opisane przez organizację AIAG (Automotive Industry Action Group, czyli Grupę Działania Przemysłu Motoryzacyjnego). Production Part Approval Process przeprowadza się w oparciu o 18 określonych dokumentów, z których najważniejszym jest PSW (czyli Part Submission Warrant).
Zgodnie z założeniami PPAP kluczowe elementy produktu lub procesu muszą być zgodne z wymaganiami stawianymi przez klienta. Kryteria jakości stosują największe koncerny motoryzacyjne. Kryteria jakości można sprawdzić na stronie organizacji International Automative Task Force (w skrócie IATF). Członkami organizacji IATF są producenci samochodów oraz stowarzyszenia producentów branży motoryzacyjnej.
Wymagania i elementy Production Part Approval Process
PPAP składa się z 18 ściśle określonych dokumentów. Są to między innymi zapis projektu, FMEA projektu i procesu, plan kontroli, wyniki pomiarowe, próbka wyrobu lub wzorcowa, zapisy zgodności ze specyficznymi wymaganiami klienta oraz PSW.
Proces PPAP opiera się na jednym z pięciu poziomów dowodów. O wyborze poziomu dowodów decyduje klient.
1. Pierwszy poziom polega na przedstawieniu klientowi wyłącznie gwarancji PSW oraz – jeżeli jest to konieczne – raportu dotyczącego zgodności wyglądu ze wzorem.
2. Na drugim poziomie do dokumentu dołączane są próbki produktu, a także wybrane dokumenty dotyczące przedstawionych wymagań.
3. Na poziomie trzecim w zestawie przekładanym klientowi znajdują się próbki, PSW oraz kompletny zestaw dokumentów potwierdzających spełnienie postawionych przez klienta wymagań.
4. Czwarty poziom oznacza, że przekazywana jest gwarancja PSW, a pozostałe elementy kompletowane są zgodnie z wymaganiami klienta.
5. Poziom piąty jest najbardziej skomplikowany – w jego skład wchodzi gwarancja PSW, próbki produktu oraz kompletne dane, potwierdzone przez oddział produkcyjny.
W praktyce najczęściej firmy stosują poziom trzeci procesu zatwierdzania części do produkcji.
PSW – zakończenie procesu PPAP
Najważniejszym dokumentem związanym z PPAP jest wcześniej wspomniany PSW (czyli Gwarancja Przedłożonej Części). Jest to świadectwo producenta, że wyrób spełnia wymagania klienta. Podpisanie PSW zamyka procedury związane z procesem PPAP. Dokument PSW zwykle mieści się na 1 stronie A4. Oprócz numeru identyfikacyjnego i opisu obiektu, druk zawiera również przyczynę przeprowadzenia procedury procesu zatwierdzania części do produkcji.
Kompleksową wiedzę o PPAP zdobędziesz biorąc udział w szkoleniach Luqam dotyczących narzędzi zarządzania jakością. Zapraszamy także do obejrzenia kursu online na platformie Opexity – APQP, PPAP.