Co oznacza San Gen Shugi?
San Gen Shugi wywodzi się z filozofii Toyoty. Jest to specyficzne podejście do pojawiających się problemów w procesach. Wykorzystywane jest przy analizowaniu i rozwiązywaniu problemów, szczególnie tych jakościowych.
3 rzeczywistości San Gen Shugi
Tłumacząc poszczególne słowa San Gen Shugi otrzymujemy ideologię trzech rzeczywistości ponieważ:
SAN = TRZY GEN = RZECZYWISTY/AKTUALNY SHUGI = FILOZOFIA/WYMIAR
GEN-BA (rzeczywiste miejsce)
Genba rozumiana jest jako rzeczywiste miejsce, gdzie wystąpił problem, czyli np. hala produkcyjna, konkretna maszyna, magazyn czy pomieszczenie. Należy podkreślić konieczność pracy z prawdziwą Genbą. Co to znaczy? W momencie wystąpienia problemu udaj się jak najszybciej w miejsce jego wystąpienia. Tylko takie podejście gwarantuje, że dowiesz się najwięcej i dane będą najlepszej jakości. W tej rzeczywistości podkreśla się fakt, że do udania się na Genbę potrzeba tylko swoich nóg i oczu do zobaczenia co się stało.
WAŻNE! Wykonanie analizy problemu powinno się odbyć w miejscu jego wystąpienia, a nie na spotkaniach czy przy biurku.
GEN-BUTSU (rzeczywiste części)
Genbutsu rozumiane jest jako rzeczywiste części rzeczywistego procesu, zarówno „dobre” jak i „złe”. Do wykonania Genbutsu potrzebne są przede oczy i umysł. Możemy wykonać analizę porównawczą pomiędzy częściami, łatwo zauważając zarówno samą wadę, jak i jej gradację przy występowaniu i wielkość niezgodności. Mamy też do dyspozycji cały proces, jeżeli zachodziłaby konieczność wykonania badania lub testów oraz pracowników, którzy byli obecni w momencie wystąpienia problemu. Dodatkowo, należy położyć nacisk na analizę porównawczą z istniejącym standardem (o ile takowy faktycznie istnieje).
WAŻNE! Przykładem jest ustawienie przed oczami sztuki z wadą, sztuki dobrej (najbliższej w produkcji do sztuki złej) oraz wzorca, próbki początkowej lub rysunku jako standardu.
GEN-JITSU (rzeczywiste dane)
Genjitsu rozumiane jest jako posługiwanie się rzeczywistymi danymi wynikającymi z wykonanych pomiarów, analiz i badań. W trudniejszych przypadkach możemy je uzupełnić o dane z systemów monitorujących jak kamery, rejestratory, dane z zapisów (np. formularze produkcyjne i jakościowe) oraz wywiady z pracownikami będącymi świadkami problemu, który wystąpił.
WAŻNE! W tej rzeczywistości piętnuje się lakoniczne stwierdzenia i opinie – liczą się fakty i dane.
Z podejściem trzech rzeczywistości związane są następujące fakty:
- prowadzenie analizy z dala od miejsca pojawienia się problemu lub przy biurku nie jest efektywne.
- zawsze należy wykonać analizę porównawczą sztuka dobra vs sztuka zła (sytuacja dobra vs sytuacja zła),również w porównaniu do standardu.
- posługujemy się zawsze realnymi danymi i faktami.
Podsumowując, San Gen Shugi to filozofia rozwiązywania problemów w oparciu o rzeczywiste dane i rzeczywiste części w rzeczywistym miejscu, gdzie wystąpił problem.
Podejście San Gen Shugi dobrze obrazują znane przypadki występujących złudzeń. Wydaje nam się coś, dopóki tego nie sprawdzimy i zmierzymy (czyi genba, genbutsu, genjitsu).
Sprawdź ofertę LUQAM i znajdź szkolenie dla siebie!