Back to post archive

Wykorzystanie metody 5 Why w zarządzaniu

Metoda 5 Why służy do wykrywania przyczyn występującego problemu. Pytanie "dlaczego?" ma pomóc w odkryciu, jakie jest źródło defektu.

Ostatnia aktualizacja:

Historia metody 5 Why

Metoda 5 WHY powstała już w 1930 roku, a upowszechniona została w 1970 roku. Celem metody jest wykrywanie przyczyn defektów, dotarcie do podstawowej przyczyny istniejącego problemu.

Pytanie „dlaczego?” ma pomóc w odkryciu, jakie jest źródło defektu. Kolejne pytania pomagają znaleźć odpowiedzi na kwestie, z jakiego powodu powstał problem, dlaczego nie został zauważony oraz w jaki sposób można go rozwiązać. Współcześnie metoda 5 WHY znalazła zastosowanie jako element filozofii Kaizen.

Czym jest metoda 5 Why i jak ją rozumieć?

Musisz wiedzieć, że sens metody 5 Why nie tkwi w konkretnej liczbie pytań – 5 „dlaczego?” nie jest sztywną regułą. W razie potrzeby można zadać to pytanie mniej lub więcej razy – ważne, aby efektem było dotarcie do źródła problemu. Zgodnie z założeniami systemu Lean Manufacturing, błędy ludzkie najczęściej mają swoją pierwotną przyczynę w defektach systemu, metody lub organizacji pracy. Zakłada się nawet, że nie istnieje takie pojęcie, jak błąd operatora. Poprzestając na takim ujęciu problemu nie docieramy do podstawowego powodu, więc nie jesteśmy w stanie go usunąć. W efekcie błędy będą pojawiały się ponownie, co doprowadzi do marnotrawstwa, zwiększenia kosztów oraz spadków jakości.

O metodzie 5 Why możemy mówić w dwóch aspektach. Pierwszym z nich jest pytanie: „Dlaczego powstał problem?” Drugą ważną kwestią, którą trzeba rozwiązać, jest pytanie: „Dlaczego nie wykryto tego wcześniej?” Szukanie odpowiedzi na to pytanie należy rozpocząć od zebrania jak najbardziej dokładnych informacji o problemie. Im więcej danych zostanie zgromadzonych, tym większe szanse na dotarcie do jego źródła.

Należy zwrócić uwagę, na to, co dokładnie i kiedy się stało, jaka jest skala defektu i jakie zagrożenia wynikają z jego wystąpienia. Następnie należy zgromadzić grupę roboczą kompetentnych pracowników produkcji, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, przydatnymi dla ustalenia przyczyny problemu. W kolejnym kroku trzeba jasno sprecyzować problem. Po spełnieniu tych warunków można przystąpić do zadawania pytań „dlaczego”. W dalszym etapie następuje weryfikacja całego procesu myślowego pod kątem jego logiczności; sprawdza się, czy pytania i odpowiedzi można połączyć w łańcuch przyczynowo-skutkowy.

Metoda 5 Why jest prosta w zastosowaniu dla każdej organizacji, nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani znajomości statystyki. Jest również łatwa do wprowadzenia.

Poznaj inne metody rozwiązywania problemów na szkoleniu LUQAM! Poznaj również ofertę szkoleń online.

Podobne artykuły

Nowoczesne technologie

Jak wykorzystać AI w procesie kontroli jakości?

Dowiedz się, jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje kontrolę jakości. Odkryj korzyści AI w procesach produkcyjnych!

Nowoczesne technologie

RTLS w produkcji – większa efektywność, mniejsze koszty

Dowiedz się, jak technologia RTLS rewolucjonizuje zarządzanie w zakładach produkcyjnych. Sprawdź artykuł!

Podcast - transkrypcje

Cyfrowa rewolucja w strukturze organizacyjnej vs. wersja tradycyjna - co wybrać? - cz.2

Odkryj, jak cyfrowa struktura organizacyjna wspiera firmy w dobie Przemysłu 4.0. Poznaj zalety cyfryzacji i dowiedz się, dlaczego warto inwestować w nowoczesne rozwiązania.

Podcast - transkrypcje

Cyfrowa rewolucja w strukturze organizacyjnej vs. wersja tradycyjna - co wybrać? - cz.1

Dowiedz się, dlaczego struktura organizacyjna jest fundamentem efektywnego zarządzania firmą. Poznaj jej znaczenie w realizacji strategii i budowie silnej organizacji.

Podcast - transkrypcje

Kartka i ołówek, tablet, a może Cyfrowy Bliźniak – dlaczego warto i jak modelować procesy? - cz. 2

Cyfrowy Bliźniak w praktyce - przeczytaj jak symulacje 3D zmieniają produkcję w dzisiejszych przedsiębiorstwach!

Dołącz do naszego newslettera

Uzyskaj dostęp do zniżek, ofert, nowości i profesjonalnych porad od naszych Ekspertów!