Back to post archive

BPO i SSC

Wykorzystanie BPO i SSC pozwala firmom lepiej organizować swoje procesy. Pracownicy mogą się skupić się na maksymalizowaniu wartości dodanej.

Ostatnia aktualizacja:

BPO i SSC – co to jest?

BPO to skrót od „Business Process Outsourcing”. Business Process Outsourcing polega na zlecaniu zadań związanych z działalnością przedsiębiorstwa osobom lub organizacjom z zewnątrz. SSC to z kolei skrót od „Shared Service Center”, czyli tak zwane centrum usług wspólnych. Obydwa pojęcia należą do dziedziny outsourcingu, który wbrew pozorom jest dość szerokim pojęciem. BPO i SSC, jako nowoczesne usługi biznesowe często są ze sobą utożsamiane. Te dwa pojęcia różnią się od siebie. Warto o tym pamiętać i nie należy ich używać wymiennie.

Outsourcing – korzyści dla biznesu

We współczesnym biznesie coraz częściej możemy spotkać firmy zajmujące się outsourcingiem usług. To chętnie stosowane rozwiązanie, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach, dla których stworzenie odrębnego działu w firmie jest po prostu nieopłacalne. Wówczas warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji, która zajmie się na przykład księgowością, obsługą informatyczną, optymalizacją procesów, procesem zatrudniania pracowników lub marketingiem i promocją. W ten sposób przedsiębiorca oszczędza czas swój i pieniądze. Pracownicy mogą się więc oni zająć działalnością biznesową, a część obowiązków powierzyć specjalistom z danej dziedziny. Więcej o redukowaniu kosztów w przedsiębiorstwie dowiesz się tutaj.

Na czym polegają BPO i SSC?

Popularnym pojęciem z dziedziny outsourcingu jest BPO. Polskie rozwinięcie tego angielskiego terminu tłumaczymy jako zlecenie usług na zewnątrz. W Stanach Zjednoczonych może być rozumiane również jako „business process offshoring” i jest związane z delegowaniem zadań do lokalizacji poza granicami danego kraju. Przedsiębiorcy, którzy stosują w swojej działalności model BPO, zlecają pewne czynności, które nie stanowią istoty działalności firmy, organizacjom zewnętrznym. Tego rodzaju zadaniami są przede wszystkim usługi telemarketingowe, księgowość lub obsługa IT. Czynności te są delegowane do specjalistycznych firm, które często są zlokalizowane w innym kraju. To pomaga obniżyć koszty pracy. Zleceniodawca nie ma także obowiązku zajmować się kosztami związanymi z utrzymaniem biura lub zapewnieniem sprzętu.

Kolejnym interesującym pojęciem jest SSC, tłumaczone w języku polskim jako centrum usług wspólnych. W takim układzie firma lub inna instytucja tworzy jeden dział, który obsługuje kilka jednostek w obrębie na przykład miasta lub kraju. Takie rozwiązanie pozwala na lepszą kontrolę kilku aspektów działalności instytucji.

Usługi outsourcingowe w LUQAM

LUQAM oferuje usługi outsourcingowe w zakresie pracowników na stanowiskach: Pełnomocnik ds. systemu zarządzania, Auditor wewnętrzny, Inżynier procesu, Inżynier jakości, Inżynier projektu i Koordynator projektów usprawniających. Dzięki wykorzystaniu specjalistów LUQAM, firma może mieć pewność, że konkretnymi zadaniami zajmą się eksperci z bogatym doświadczeniem i wysokimi kompetencjami. Właściciele firm mają natomiast pewność, że powierzone zadania zostaną prawidłowo wykonane. Dodatkowo w przypadku outsourcingu konkretnego stanowiska można zminimalizować koszty związane z poszukiwaniem i zatrudnieniem pracownika.

Wszystkich zainteresowanych koordynacją działań BPO i SSC w swojej firmie lub organizacji zapraszamy na szkolenia w obszarze BPO/SSC. Zapraszamy także do zapoznania się z outsourcingiem stanowisk w firmie.

Podobne artykuły

Nowoczesne technologie

Jak wykorzystać AI w procesie kontroli jakości?

Dowiedz się, jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje kontrolę jakości. Odkryj korzyści AI w procesach produkcyjnych!

Nowoczesne technologie

RTLS w produkcji – większa efektywność, mniejsze koszty

Dowiedz się, jak technologia RTLS rewolucjonizuje zarządzanie w zakładach produkcyjnych. Sprawdź artykuł!

Podcast - transkrypcje

Cyfrowa rewolucja w strukturze organizacyjnej vs. wersja tradycyjna - co wybrać? - cz.2

Odkryj, jak cyfrowa struktura organizacyjna wspiera firmy w dobie Przemysłu 4.0. Poznaj zalety cyfryzacji i dowiedz się, dlaczego warto inwestować w nowoczesne rozwiązania.

Podcast - transkrypcje

Cyfrowa rewolucja w strukturze organizacyjnej vs. wersja tradycyjna - co wybrać? - cz.1

Dowiedz się, dlaczego struktura organizacyjna jest fundamentem efektywnego zarządzania firmą. Poznaj jej znaczenie w realizacji strategii i budowie silnej organizacji.

Podcast - transkrypcje

Kartka i ołówek, tablet, a może Cyfrowy Bliźniak – dlaczego warto i jak modelować procesy? - cz. 2

Cyfrowy Bliźniak w praktyce - przeczytaj jak symulacje 3D zmieniają produkcję w dzisiejszych przedsiębiorstwach!

Dołącz do naszego newslettera

Uzyskaj dostęp do zniżek, ofert, nowości i profesjonalnych porad od naszych Ekspertów!