Podziel się tym artykułem na

Wdrażanie sztucznej inteligencji w przemyśle

Nowoczesna technologia dynamicznie się rozwija, a jednym z efektów takiego stanu rzeczy jest możliwość wykorzystania maszyn do zadań, które dotychczas wykonywali wyłącznie ludzie. Sztuczna inteligencja w przemyśle dzięki stale rosnącym możliwościom jest wykorzystywana na wiele sposobów – zjawisko to nazywane jest Industry 4.0. W dzisiejszym artykule opiszemy najpopularniejsze zastosowania AI oraz ich kontekst we współczesnych kulturach pracy.

Industry 4.0 – rewolucja przemysłowa z udziałem sztucznej inteligencji

Obecnie dostępna technologia oferuje ogrom atrakcyjnych rozwiązań dla przedsiębiorstw. Obejmują one przede wszystkim automatyzację procesów, Big Data (pracę na dużych bazach danych) czy systemy cyber-fizyczne. Wszystkie te kierunki są balansowane przez liczne zastosowania sztucznej inteligencji w przemyśle. Z tego względu Industry 4.0 określa się jako czwartą rewolucję, która pozwala nie tylko na wyręczenie pracowników w monotonnych czynnościach. AI umożliwia także znaczące zwiększenie efektywności i podniesienie poziomu szybkości reagowania na problemy. To wszystko przekłada się na wydajność, orientację na klienta oraz wzrost zysków.

Zastosowania sztucznej inteligencji w praktyce – główne aspekty

Mówiąc o Industry 4.0, należy zacząć od najbardziej znaczących kierunków w tym trendzie. W kontekście AI dla przemysłu, w tej grupie najczęściej wskazuje się na zalety jej stosowania takie jak:

  • interoperacyjność – czyli połączenie maszyn, oprogramowania i innych narzędzi w jedną dobrze skomunikowaną sieć, która dzięki AI reaguje na dane przesyłane w czasie rzeczywistym,
  • wirtualizację – przeniesienie projektów, symulacji oraz informacji do sfery cyfrowej w celu analizy procesów i działań,
  • decentralizację struktur – sztuczna inteligencja w przemyśle 4.0 reaguje i podejmuje decyzje, lecz przekazuje skomplikowane problemy do odpowiednich odbiorców,
  • modularność – czyli prostota łączenia, dodawania i usuwania poszczególnych elementów wirtualnego układu wraz ze zmieniającymi się potrzebami przedsiębiorstwa w zakresie ich zastosowania.

Sztuczna inteligencja w przemyśle – jakie są jej najpopularniejsze zastosowania?

Wykorzystanie pełni możliwości rozwiązań kształtowanych w tendencji AI 4.0 w dużej mierze zależy od branży. Zastosowania sztucznej inteligencji w przemyśle stają się standardem chociażby w zakładach produkcyjnych – nowoczesne roboty mogą realizować nawet skomplikowane zadania na liniach z dużą precyzją i skutecznością. Moduły o wysokiej mocy obliczeniowej są także nieocenioną pomocą dla działów utrzymania ruchu oraz przy koordynacji łańcucha dostaw.

Zastosowanie AI w przemyśle coraz częściej obejmuje również sektor farmaceutyczny. Tam przejmuje przede wszystkim czynności analityczne dzięki skomplikowanym symulacjom opartym na danych mikrobiologicznych oraz projektowaniu klinicznych badań próbnych. Ciekawym przypadkiem jest także wykorzystywanie tego aspektu Industry 4.0 w rolnictwie. Sztuczna inteligencja pozwala na bardzo wszechstronny i szczegółowy monitoring stanu roślin oraz zdrowia zwierząt, umożliwiając szybkie reagowanie na sytuacje kryzysowe.

Chcesz wiedzieć, jak sztuczna inteligencja w przemyśle może wesprzeć Twoją firmę? Skontaktuj się z Luqam – wspomożemy Cię w projektowaniu Fabryki Przyszłości!

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

    Skontaktuj się z nami:








    Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
    ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
    KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
    Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
    Kapitał własny 250 000 PLN