Doskonałość procesów usługowych
dzięki Company Excellence System
Company Excellence System to odpowiednik kultowego rozwiązania - Company Production System.
Produkt stworzy z myślą o firmach usługowych, które chcą ustabilizować procesy i poprawić wyniki finansowe i jakościowe.
Dedykowany System Usługowy (Company Excellence System) to odpowiednik kultowego rozwiązania – Company Production System, stworzy z myślą o firmach usługowych.
Company Excellence System to rozwiązanie, które pomaga przedsiębiorcom przejść przez proces transformacji organizacyjnej w kierunku doskonałości operacyjnej procesów. Wdrożenie dedykowanego systemu usługowego wpływa na zmniejszenie liczby reklamacji i problemów jakościowych, poprawia efektywność pracy i stabilizuje procesy.
Bezpłatna prezentacja projektu
Company Excellence System to produkt przeznaczony dla firm realizujących swoje zadania w przestrzeni biurowej. Jego adresatami są podmioty zdecydowane na stworzenie spójnego firmowego systemu doskonałości operacyjnej ukierunkowanego na:
Stworzenia efektywnych standardów zarządzania w dynamicznie rozwijającej się strukturze.
Systemowego reagowania na incydenty związane z jakością pracy i reklamacjami.
Umiejętnego zarządzania portfelem projektów.
Nauczenia pracowników gospodarskiego podejścia i odpowiedzialności za realizowane działania.
Stworzenia spójnego, korporacyjnego systemu zarządzania efektywnością.
Podniesienia efektywności zarówno procesów, jak i pracowników.
Poprawy wiarygodności i oceny firmy poprzez interesariuszy i akcjonariuszy.
Stworzenia kultury dążenia do doskonałości operacyjnej i redukcji kosztów na wszystkich poziomach organizacji.
Company Excellence System oparty jest na modelu wypracowanym przez Luqam, którego fundamentem jest organizacja miejsca pracy, filarami – stabilność procesu i rozwiązywanie problemów, efektywność pracy i zrównoważony przepływ, a zwieńczeniem systemu ciągłe doskonalenie i zarządzanie oparte na danych.
W zależności od specyfiki organizacji, kolejnymi „cegłami” modelu mogą być: szkolenia liderów z zakresu kompetencji miękkich, warsztaty z zakresu integracji funkcjonującego w organizacji znormalizowanego systemu zarządzania (np. ISO 9001, ISO 27001) z systemem CES, stworzony specjalnie dla firmy system marketingowego wsparcia wdrożenia i utrzymania systemu lub inny pomysł firmy na dodatkowy moduł, który można zrealizować w ramach budowania systemu.
Do projektu wybierany jest jeden dział, realizujący działania w przestrzeni biurowej, w którym kierownictwo zidentyfikowało potencjał optymalizacyjny.
Projekt zakłada udział osób (liderów zmian po stronie firmy), które razem z konsultantami będą realizować wdrożenie. Są to osoby uczestniczące w serii specjalistycznych szkoleń i doskonalące swoje umiejętności w praktyce. Liderzy zmian odpowiadać będą za utrzymanie systemu już po zakończeniu działań konsultingowych oraz będą posiadali niezbędną wiedzę i umiejętności do wdrożenia stworzonego Company Excellence System w innych komórkach organizacyjnych firmy. Liderami zmian powinny zostać osoby pracujące w dziale, departamencie lub komórce objętej wdrożeniem, ale także osoby z innych komórek, w których system będzie wdrażany po zakończeniu pilotaży.
Niemożliwe jest wdrażanie nowych rozwiązań bez ich uprzedniego przedstawienia pracownikom firmy i karze, która realizować będzie projekty z zakresu Operational Excellence. Dlatego w ramach Akademii prowadzimy szkolenia na 2 poziomach:
Wszystkie nasze szkolenia ukierunkowane są na praktykę i zawierają elementy ćwiczeń, warsztatów, gier symulacyjnych i case studies.
Wierzymy, że maksymalizacja wartości dokonuje się w sytuacji, gdy system zaprojektowany jest „na wymiar” danej organizacji. Wiemy „co” będziemy realizowali w ramach warsztatów, ale to „jak” będzie to robione zależy od współpracy pomiędzy konsultantami i zespołem projektowym. Każda firma jest wyjątkowa i to motto przyświeca nam przy realizacji zindywidualizowanych warsztatów, mających na celu wdrożenie w życie rozwiązań przedstawionych na szkoleniach i budowę dedykowanego systemu zarządzania.
Konsultanci dokonują ewaluacji realizowanego projektu zwracając uwagę na elementy, które nie funkcjonują na odpowiednim wysokim poziomie jakości. Po zakończeniu wdrożenia w danym dziale odbywa się proces sprawdzenia funkcjonowania systemu zakończony uroczystym wręczeniem certyfikatu poświadczającego wdrożenie i funkcjonowanie systemu.
Konsultanci dokonują ewaluacji realizowanego projektu zwracając uwagę na elementy, które nie funkcjonują na odpowiednia wysokim poziomie jakości. Po zakończeniu wdrożenia w danym dziale odbywa się proces sprawdzenia funkcjonowania systemu zakończony uroczystym wręczeniem certyfikatu poświadczającego wdrożenie i funkcjonowanie systemu. Finalny audio realizowany jest przez LUQAM oraz jednostkę certyfikującą SwissCert. Jego zadaniem jest także ocena pracy kandydatów na Liderów Zmian i przyznanie im zaświadczeń potwierdzających kompetencje.