Metoda 5S, czyli dobra organizacja miejsca pracy
Znacznie ważniejsze od sprawdzenia, czy ludzie zwracają przedmioty na ich miejsce jest stwierdzenie, czy są to najlepsze miejsca do przechowywania tych przedmiotów. Udoskonalenie organizacji miejsca pracy zgodnie z zasadami 5S będzie mieć bardzo pozytywny wpływ na produktywność. Zastosowanie metody 5S pozwoli na zauważenie brakujących lub uszkodzonych części maszyny, psujących się narzędzi i wybrakowanych komponentów. Stosowanie metody 5S umożliwia także szybkie wykrycie problemów i skuteczne ich usunięcie. Tym samym utrzymanie wydajnego i uporządkowanego miejsca pracy stanie się łatwiejsze.
Wpływ 5S na jakość procesów
Dzięki wdrożeniu praktyk 5S możliwe jest skuteczne podniesienie wydajności pracy oraz poprawa jakości wytwarzanych produktów. Poprzez zmniejszenie ilości zapasów ograniczamy niepotrzebne koszty, a zmiana myślenia pracowników powoduje, że firma zyskuje lepszy wizerunek wśród klientów. Ale, aby faktycznie odczuć te korzyści należy skupić się na kilku podstawowych aspektach, które poza sprzątaniem wywierają bardzo duży wpływ na efekt końcowy. Są to kolejne kroki podejmowane w ramach metody 5S.
5 kroków metody 5S
1S – Selekcja, czyli podjęcie decyzji o tym, co jest potrzebne i niezbędne do wykonywania określonych zadań. W ramach selekcji określamy, co na stanowisku pracy jest potrzebne (w ilości, która jest potrzebna). Decydujemy o tym, co jest niepotrzebne i to usuwamy. A rzeczy, co do których mamy wątpliwości, oznaczamy czerwoną etykietą i odkładamy do tak zwanej czerwonej strefy.
2S – Systematyka, czyli organizacja i wizualne oznaczenie wszystkich rzeczy potrzebnych do pracy (przykładowo narzędzi, materiałów, dokumentów), tak aby były one „pod ręką” i w sposób łatwy można było znaleźć ich miejsce. W myśl zasady „miejsce na wszystko, wszystko na swoim miejscu”.
3S – Sprzątanie, czyli codzienne, cykliczne czynności polegające na przeglądzie, oczyszczeniu i konserwacji maszyn i urządzeń, a co za tym idzie wykrycie źródła powstawania zanieczyszczeń, awarii.
4S – Standaryzacja, polega na określeniu standardów realizacji oraz przestrzegania trzech poprzednich kroków (czyli selekcji, systematyki i sprzątania). Na tym etapie tworzone są listy kontrolne i instrukcje z użyciem wizualnej formy przekazu informacji. Najwięcej informacji „wpada” nam właśnie przez oko. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że każda zmiana standardu musi nieść za sobą aktualizację dokumentacji. Dopiero wtedy zapewnimy sobie utrzymanie nowych standardów organizacji pracy.
5S – Samodyscyplina, czyli wprowadzenie cyklicznych audytów 5S. Celem piątego kroku jest doskonalenie obszaru pracy oraz dbanie o to, aby pracowało nam się jeszcze lepiej, jeszcze sprawniej! Więcej praktycznych wskazówek dotyczących doskonalenia i utrzymywania systemu 5S w organizacji znajdziesz tutaj.
Korzyści z implementacji metody 5S w środowisku pracy
Bezpieczne i ergonomiczne środowisko pracy, a co za tym idzie większa satysfakcja pracowników.
Ochrona danych firmowych przed niepowołanymi osobami. W miejscach pracy dobrze zorganizowanych, trudniej „zgubić” ważne dokumenty i łatwiej zarządzać przepływem informacji wewnątrz organizacji.
Wolna przestrzeń. Po wyrzuceniu wszystkich zbędnych przedmiotów i stert starych dokumentów możesz zyskać dużo wolnego miejsca.
Pewność, że w krótkim czasie znajdziemy to, czego szukamy.
Metoda 5S jest skutecznym narzędziem, dzięki którym możesz eliminować straty w procesach (muda).
Optymalne zarządzanie m.in. magazynami. Dzięki wykorzystaniu zasad 5S możesz w prosty sposób zarządzać np. stanami magazynowymi.
Mniej chodzenia, mniej zbędnych ruchów i więcej czasu. Czas do tej pory poświęcany na chodzenia na drugi koniec hali produkcyjnej po materiały można wykorzystać na porządki w miejscu wykonywania pracy.
Jeśli zainteresowała Cię tematyka związana z wdrażaniem i doskonaleniem systemu 5S – zapraszamy na szkolenie Metoda 5S.
A jeśli szukasz wsparcia we wdrażaniu i doskonaleniu systemu 5S w swojej organizacji koniecznej poznaj Ligę Mistrzów 5S!
Zachęcamy również do przeczytania artykułu pt. „3 fakty o 5S„.