Wśród naszych kursantów i Klientów biznesowych często pojawiają się pytania odnośnie obowiązków na stanowisku, jakim jest Dyrektor Projektów Optymalizacyjnych. W celu rozwiania wątpliwości udostępniamy dla Państwa wywiad z naszym pracownikiem – Dyrektorem Projektów Optymalizacyjnych.
1. Co należy do Twoich obowiązków w ramach obejmowanego stanowiska?
Głównym tematem jest zarządzanie zespołem konsultantów optymalizacyjnych pracujących w trybie stałym i kontraktowym w prowadzonych przez nas projektach oraz dodatkowe nadzorowanie projektów ?dużych? poprzez cykliczne spotkania sterujące. To oczywiście nie wszystko. Dużą część czasu wypełnia proces R&D, dotyczący nowych produktów dostosowanych do potrzeb naszych Klientów i rynku oraz rozwój już istniejących produktów.
2. Jak kształtowała się Twoja ścieżka kariery wiodąca do obecnego stanowiska?
W moim przypadku nie było jakiegoś kierunkowego wykształcenia związanego z Lean, czy też optymalizacją procesów. W sumie zawsze myślałem, że będę zajmował się techniką i programowaniem (jestem z wykształcenia inżynierem automatykiem), ale jak to w życiu? wyszło inaczej. Zaczynałem od pracy w dziale utrzymania ruchu, potem w dziale produkcji jako kierownik zmianowy i kolejno inżynier systemów produkcji oraz inżynier jakości. To właśnie praca w systemach produkcji była w moim przypadku takim kamieniem milowym. Pracodawca dość mocno inwestował w szkolenia kadry związanej z Lean Management, a praca z ludźmi i ulepszanie procesów, maszyn i organizacji sprawiały mi niemałą satysfakcję. Potem już poszło dość płynnie, a ponieważ zawsze chciałem pracować z różnymi ludźmi, nie tylko w jednym zakładzie i jednym procesie. Praca w LUQAM umożliwiła mi to w zupełności. Oczywiście, zaczynałem jako konsultant, potem już senior konsultant. Moją pasją jest także tworzenie nowych rzeczy, rozwiązań i projektów. Stanowisko Dyrektora Projektów Optymalizacyjnych daje mi nie tylko możliwość konsultowania, ale także realizowania mojej pasji.
3. Gdzie zdobywałeś wiedzę, która okazała się przydatna w karierze zawodowej (studia, szkolenia)?
Jestem absolwentem Technikum Elektronicznego i krakowskiej uczelni AGH (na kierunku automatyka i robotyka o specjalności sensoryka i sterowanie robotów). Co do kursów to ukończyłem najlepszy – zastosowanie Lean w praktyce na żywym organizmie. Kurs ten trwa zresztą cały czas i nadal się uczę.
4. Jakie kompetencje merytoryczne powinien posiadać Dyrektor Projektów Optymalizacyjnych?
Niezbędna jest wiedza dotycząca narzędzi Lean na dobrym poziomie, zdecydowanie poparta praktyką i doświadczeniem. Na pewno pomogą dobre szkolenia branżowe i literatura (szczególnie oparta na case studies). Konieczna jest również wiedza dotycząca zarządzania projektami i programami. Bardzo pomocna może być wiedza finansowa (projekty posiadają swoje budżety). Do tego dodałbym umiejętności zarządzania zespołami specjalistów i ekspertów.
5. Czym powinna się charakteryzować osoba będąca Dyrektorem Projektów Optymalizacyjnych?
Niezbędne cechy to: umiejętność słuchania, mocne zdolności do analitycznego myślenia, samoorganizacja i samodyscyplina na wysokim poziomie, zorientowanie na cel oraz elastyczność i umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się warunki w projekcie.
6. Co powiedziałbyś studentom/młodym ludziom planującym wybór analogicznej kariery zawodowej?
W karierze Dyrektora Projektów Optymalizacyjnych nic nie bierze się samo z siebie. Jeśli interesuje Cię optymalizacja i praca w charakterze konsultanta – zdobądź wiedzę poprzez kursy i szkolenia. Następnie zdobytą wiedzę wypróbuj w praktyce (doświadczenie praktyczne jest niezbędne). Popracuj w przemyśle w interesującej Cię branży lub innym procesie niekoniecznie przemysłowym, ale takim, który Cię interesuje. Nie bój się dzielić wiedzą i szkolić innych, pracuj zespołowo. Wtedy będziesz wiedział/wiedziała, czy to odpowiedni kierunek. Potem zgłoś się do LUQAM, żeby się pochwalić, tym co umiesz 🙂
7. Co najbardziej cenisz w swojej pracy, a co jest najtrudniejsze lub stanowi największe wyzwanie?
Najbardziej cenię sobie niezależność oraz możliwość rozwijania nowych rzeczy, nowych projektów. Najtrudniejsze jest to, co cechuje często duże projekty – mocny reżim czasowy i częste pobyty poza domem. Ale pamiętajmy, że to, co dla jednych jest utrudnieniem, dla innych może być plusem.
Zachcesz zostać częścią zespołu Luqam? Sprawdź aktualne oferty pracy na pracuj.pl.